BAJONET m/1896, Sverige.

BAJONET m/1896, Sverige.
2154162. BAJONET m/1896, Sverige.

En bajonet til den svenske riffel m/ 1896 samt karabinen m/ 38 og den automatiske riffel m/ 42.
Samlet længde inklusive skede og bærelæder er ca 39 cm, bladets længde er ca 21 cm.
Bajonetten er stemplet med EJ AB og et kronet anker som viser at den er lavet i Eskilstuna, den er også nummereret med numrene 690.
Karret er desuden kronemærket.
Bajonetten er desuden udstyret med en låseplade.
Både skeden og bajonetten er malet sorte.

Brugt Brugsslitage, lidt overfladerust.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.044