Sæt omfattende: STRINDBERG, AUGUST. 19 bind i smukke Hedberg-bind. Kulturhistoriske studier. Stockholm, 1881 (underskrift på titelbladet); Digte på vers og prosa.Stockholm, 1883; Gæringstid. En sjæls udviklingshistorie (1867-1872). Stockholm, 1886 (2. årtusinde); I det røde rum. En sjæls udviklingshistorie (1872-1875). Stockholm, 1887 (3. årtusinde); Hjemmeøboerne. Øhavshistorie. Stockholm, 1887 (4. årtusinde); Tømrerliv. Historier. Stockholm, 1886 (4. årtusinde); Blandt franske bønder. Subjektive rejseberetninger. Stockholm, 1889; I havbandet. Stockholm, 1890; Trykt og utrykt I-III + Ny kollektion. Stockholm, 1890-1897 (4 bind); Himmerigets nøgler eller St. Peter går på jorden. Eventyrspil i fem akter. Stockholm, 1892; Drama. Stockholm, 1893 (Før døden - Første advarsel - Debet og Kredit - Moders kærlighed); Helvede. Stockholm og Berlin, 1897; Legender. Stockholm, 1898; Fagervik og Skamsund. Stockholm, 1902; Sorte flag. Skikkebeskrivelser fra århundredskiftet. Gøteborg, 1910; Tale til den svenske nation om utilfredshed i landet, leveren, litteratur og læring. Stockholm, 1910.
8. Lidt varierende format. Alt i halvpergamentbind med rigt gulddekorerede rygsøjler, røde og grønne læderetiketter, marmoreret bindepapir og ditto snit (Hedberg). Flere rygmærker let slidt.
19 bind i alt. Ikke samlet i detaljer.
Enkelte stropper med mindre brugsspor.