SPISEBORD, sen empire, midten af 1800-tallet.

214892. SPISEBORD, sen empire, midten af 1800-tallet.

Fineret med pyramide mahogni, fodstøtter af messing. Diameter 149, højde 66 cm. Tre senere skær i pyramide mahogni med kant. Med disse bliver bordet 149 x 290 cm. 2 flere brædder af fyrretræ er tilgængelige. Samlet længde med alle skiver 400 cm.
Herkomst: oprindeligt fra Duseborg Herregård, Östergötland.

Mindre ridser og slitage.

Få foretaget en gratis vurdering!

Mindre ridser og slitage.

Antal besøg: 2.648