Samling bestående af cirka 1500 knapper mv Hoveddelen består af ædle livryknapper med heraldiske motiver fra det 19. og 20. århundrede, hovedparten udført af Sporrong i hvidt, gult metal og kobber, delvist forsølvet eller forgyldt.
Disse fås delvist (254 stk.) ordnet i alfabetisk rækkefølge efter familienavn (se nedenfor) på 7 papskiver, dels på et større antal skiver opført som dubletter eller uidentificerede.
Størstedelen af samlingen sorteret efter "adelsslægter", "ridderfamilier", "uindførte adelsslægter/udødelige familier" i simple papkasser. I et par tilfælde med lister vedhæftet.
De mere usædvanlige knapper omfatter prins Oscar Bernadotte, Adolf von Rosen, marskal Carl Gustaf Mannerheim og premierminister Louis De Geer.
Samlingen omfatter desuden en række løse knapper, dels militæruniformknapper, samt enkelte manchetknapper, emblemer og lignende.
Nogle adelsslægter medtaget i samlingen: Adelsvärd, Adlersparre, Bjelke, Ehrenswärd, Elgenstjerna, von Essen, Klingspor (hvorefter Klippans Finp[appersbruk]!), Mörner, Posse, Ribbing, Rålamb, Trolle-Bonde, Af Ugglas.
Mindre procentdel tæret.
Mindre procentdel tæret.