213626. TÆPPE, orientalsk, håndknyttet, deluxe figural persisk Kashmar, ca. 395 x 293 cm.
Ægte Kashmar også kaldet Keshmar beliggende i det nordøstlige Persien. Kunstnerisk arbejde med detaljerede mønstre. Stiliseret med figural medaljon, mønster med polykrome farver. Omkring medaljonen stiliseret detaljeret træ, frugttræer, andre planter, hjorte, eksotiske fugle og dekorativ ældre bygning med vandfald i medaljonen med polykrome farver. Detaljerede mønstre af antikke arkitekturer og skrifter fra det 19. århundrede. Små og store urner med planter. Densitet omkring 150.000-160.000 knob pr. m2. Bunke af 100% uld og kæde af bomuld. Alder 10-30 år. Tæppet er professionelt håndvasket og restaureret.