2133446. GERHARD LUKAS-LARSEN. Maleri, Havlandskab.
Gerhard Lukas-Larsen (1911-1965), maleri, landskab, olie på lærred. Repræsentation af et bølgende hav foran en overskyet himmel, signeret nederst til venstre, 58x88cm (77x107cm).