Et par oval-cut behandlede naturlige rubin ørestikker i sølv, monteret med sommerfugle ryg.
Klosæt til hver stud er en enkelt ovalskåret behandlet rød rubin ædelsten, der måler 8 x 6 mm ca.
Den samlede karatvægt af begge rubiner er ca. 2,00 ct.
Disse nitter er sølv, stemplet "925".
Samlet vægt: 1,7 gram.
Som ny/god.