CHRISTIAN HEYDEN. Malerier, tre børneportrætter (3).

2129475. CHRISTIAN HEYDEN. Malerier, tre børneportrætter (3).

Christian Heyden (1854-1939), maleri, tre portrætter af børn, olie på lærred. Convolute bestående af tre portrætter, der hver viser et barn i trekvart profil, ovale billedudsnit, signeret nederst til højre og en gang dateret '1896', 54x44cm. (3).

Craquelure, portræt af en pige med stærkere slid og en 3x2 cm rift.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 193