CHRISTIAN HEYDEN. Malerier, tre børneportrætter (3).
2129475. CHRISTIAN HEYDEN. Malerier, tre børneportrætter (3).
Christian Heyden (1854-1939), maleri, tre portrætter af børn, olie på lærred. Convolute bestående af tre portrætter, der hver viser et barn i trekvart profil, ovale billedudsnit, signeret nederst til højre og en gang dateret '1896', 54x44cm. (3).
Craquelure, portræt af en pige med stærkere slid og en 3x2 cm rift.