212848. ÉMILE GALLÉ. Lampefod, Nancy, Frankrig, ca. 1900, signeret.
Første periode. Dækglas i blåt mod hvid og gul baggrund. Syremat baggrund og poleret finish med rige detaljer. Graveret signering.
Højde 22,5 cm, diameter 11,3 cm.
Brugsslitage, overfladiske ridser.