ALEXANDER ECKENER. "Fedt Kvæg". Ætsning. Datering 1910.

2122323. ALEXANDER ECKENER. "Fedt Kvæg". Ætsning. Datering 1910.

Alexander Eckener (født 1870 i Flensborg, død 1944 i Aalen) var en tysk maler og grafiker. Tallerkensignatur: A. Eckener 1910. Derudover signeret lead samt titel og dateret. Indrammet under glas. mål ca. Ramme 55 x 39 cm, ætsning 31 x 23,5 cm.

Marginerne er delvist plettede.

Få foretaget en gratis vurdering!

HannoVerum
Antal besøg: 782