Sølv. Forgyldt på toppen. To halvmåne- eller segmentformede skiver og et stort hjerteformet vedhæng med trekant- og diamantmotiver i granuleringsteknik. Seks fladskårne ovale karneolbeslag. Flettet kæde. Længde: 41 cm Bredde: 20 cm.