HISTORISK NOMADE HALSKÆDE, Iran, 20. århundrede.

210481. HISTORISK NOMADE HALSKÆDE, Iran, 20. århundrede.

Sølv. Forgyldt på toppen. To halvmåne- eller segmentformede skiver og et stort hjerteformet vedhæng med trekant- og diamantmotiver i granuleringsteknik. Seks fladskårne ovale karneolbeslag. Flettet kæde. Længde: 41 cm Bredde: 20 cm.

4 runde øjer mangler. alderstegn.

Få foretaget en gratis vurdering!

HannoVerum
Antal besøg: 1.133