2098910. KÖCKRITZ. Maleri, Sankt Bartolomæus.
Köckritz, maleri, St. Bartholomä, olie på lærred. Repræsentation af pilgrimskirken på den vestlige bred af Königssee på Hirschau-halvøen foran en bjergkæde, signeret nederst til venstre, 59x78cm (74x96cm).