REDEKER, PETER. (Spital am Semmering/Styrien 1942) - "landskab" - farveætsning/lagt papir. 39x49,5 cm. Signeret og dateret med blyant nederst til højre: Peter Redeker (19)74. Nummereret og betitlet nederst til venstre: 8/100 "Landschaft 74 III".
208788. REDEKER, PETER. (Spital am Semmering/Styrien 1942) - "landskab" - farveætsning/lagt papir. 39x49,5 cm. Signeret og dateret med blyant nederst til højre: Peter Redeker (19)74. Nummereret og betitlet nederst til venstre: 8/100 "Landschaft 74 III".
Indrammet under glas i passepartout.
maler og grafiker. Studerede på Hamburg University of Fine Arts hos P. Wunderlich, G. Richter, A. Jones og D. Hockney.