SAMME BÆLTE, nordlig type, 20. århundrede.

2080233. SAMME BÆLTE, nordlig type, 20. århundrede.

Samisk bælte af messing og læder, nordlig type, Stamped GB og G.Blomqvist Bælter af lignende type fremstillet af Gustav Johansson Blomqvist i Vörå, Finland, blev båret af finske landmænd både i Sverige og Finland, herunder i Värmland og Österbotten.
Længde ca 90 cm.

Der mangler flere vedhæng.

Få foretaget en gratis vurdering!

Længde ca 90 cm.

Der mangler flere vedhæng.

Antal besøg: 1.041