CLAUS BERGEN. (Stuttgart 1885 - 1964 Lenggries) - "Detalje fra Skagerrak-slaget den 31. maj 1916" - olie/lærred. 55x82,5 cm. Signeret, dateret og indskrevet nederst til højre: Claus Bergen - august 1919 München. Uindrammet.
207447. CLAUS BERGEN. (Stuttgart 1885 - 1964 Lenggries) - "Detalje fra Skagerrak-slaget den 31. maj 1916" - olie/lærred. 55x82,5 cm. Signeret, dateret og indskrevet nederst til højre: Claus Bergen - august 1919 München. Uindrammet.
Litteratur: Vollmer, 1, s.178; Hormann/Klien, Claus Bergen. Marinemalere over fire epoker, 2002. Tysk marinemaler, gentagne gange belønnet, som arbejdede under 1. Første Verdenskrig arbejdede som krigsmaler for den tyske højsøflåde. Hans billeder af slaget ved Skagerrak har en høj grad af autenticitet. Ombord på SMS'en Markgreve deltog han personligt i søslaget, hvoraf han lavede en række skitser og malerier.