2072963. HALSKÆDE MARTHA STURY CANADA.
Designer halskæde af Martha Sturdy, Vancouver, Canada, lavet af 12 karat guldfyldt, stemplet og signeret.
Halskæden har en midterdel lavet af ribbede oliven skiftevis med polerede kugler. 5 runde ophæng med facetslebne rubinrøde sten er monteret på kuglerne. Kæden åbnes med en fjederringspænde.
Længde 47 cm, center 15,5 cm x 2 cm, sten 7 mm og 12 mm i diameter, vægt 14,9 gram.