2052928. JOSEF DEDERICHS. Malerier, Flugtende Heste.
Josef Dederichs (1873-1948/58), malerier, heste på flugt, olie på lærred. Repræsentation af et overskyet ydre med seks heste i en folde, der krydser et hegn, signeret nederst til højre, 78x108cm (97x126cm).