Theodosius II, født i april 401, død 28. juli 450, var en byzantinsk kejser i årene 408-450. Theodosius blev kejser i en alder af syv. Hans ældste søster Pulcheria påvirkede ham stærkt mod den ortodokse tro, og mange af hendes synspunkter blev statens officielle doktriner. Pulcherias antisemitisme førte til nedbrænding af mange synagoger.
I 421 blev Theodosius forlovet med Athenais, der som kejserinde antog navnet Eudocia. I 431 indkaldte Theodosius koncilet i Efesos. Han beordrede også ødelæggelsen af alle det romerske imperiums templer i 435 (435).
Theodosius grundlagde universitetet i Konstantinopel. Med sin kodesamling Codex Theodosianus banede han vejen for Justinians reformer i det følgende århundrede.
Kejser Theodosius døde i en rideulykke.
Vægt 4,4 gram.
Brugsslitage.
Vægt 4,4 gram.
Brugsslitage.