OTTO KIRCHNER. Maleri, 'vindrikker med cigar', München.
2045009. OTTO KIRCHNER. Maleri, 'vindrikker med cigar', München.
Otto Kirchner (1887-1960), maleri, 'Vindriker med cigar', olie på hardboard, München. Interiør forestillende en mand, der indtager vin og en cigar i trekvart profil foran en grangrøn baggrund, signeret og topograferet øverst til højre, 22x17cm (38x33cm).