DUKKEVOGN med dukke. AW Nilssons fabrikker, Malmø. Midten af det 20. århundrede.

204280. DUKKEVOGN med dukke. AW Nilssons fabrikker, Malmø. Midten af det 20. århundrede.

Dukkevogn i barnevognsmodel, grønmalet træ med metalchassis og cabriolet. Chassis kan frakobles. Brickmarked Aktiebolaget AW Nilssons fabrikker, Malmø AW Nilssons fabrik lå i Malmø, senere i Kristianstad og fremstillede foruden barnevogne og dukkevogne, stålmøbler, kirurgiske møbler og tandmøbler. De lavede barnevogne mellem 1855 og omkring 1975. Købt senere af Brio.
Højde vogn, 41,5 cm Højde til håndtag, 66 cm Bredde 28 cm Længde 54 cm Dukke i celluloidplast med hjemmesyede bukser, hæklet cardigan, baretter med den svenske betegnelse og lædersko Dukke, længde 47 cm Sengetøj og skiftetøj medfølger.

Dock i funktionsdygtig stand med brud og puds på hoved og arme Vognen med Brugsslitage og udskiftet dæk på forhjul samt slid og ridser. Cabriolet med knækkede hjørner.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 3.363