CARL KYLBERG (1878-1952). "Triste tanker" 1934. Olie på lærred.

203496. CARL KYLBERG (1878-1952). "Triste tanker" 1934. Olie på lærred.

Signeret Kylberg. 56 x 61 cm.
Rammen er lavet af kunstnerens kone Ruth.

Herkomstbestyrer Helge og fru Violet Byström. Derefter arvet inden for familien.

Udstillinger: Nordisk Kunstforening, svensk sektion 1935, kat. nr. 32 Retrospektiv udstilling, Kunstakademiet, Stockholm 1937, kat. nr. 165 Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1946, kat. nr. 116 Landsforeningen for de skønne Kunster. Udstilling 143 Mindeudstilling Liljevalchs Konsthall 1954 katnr 91 Kunstforeningen Köbenhavn 1956 Kat.nr. 32 Fyns stifts kunstforening Odense jan-febr. 1957 Litteratur: Knyphausen, Brita; Carl Kylberg, Allhelms förlag Malmø 1965. Katalog nr. 184, side 253.

Tab af farve.

Få foretaget en gratis vurdering!

Signeret Kylberg. 56 x 61 cm.

Tab af farve.

Antal besøg: 4.406