MANDAU, Indonesien, 1800-tallet.

202939. MANDAU, Indonesien, 1800-tallet.

Ornamenteret klinge. Beslag i skulptureret ben med hår- og flettedekorationer. Træbalje med udskårne dekorationer, læder, ben og hårde dekorationer. Ryst med koral, tand og glasperler. Længde 72 cm.

Slitage, reparationer og skader på fletningen.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.306