2027457. BOGHYLDE, Bräntorps, 1950'erne/60'erne.
Teakfiner på ben i eg og bøg. Underdel med seks udtræksskuffer og flankerende skydelåger. Overdel med blandt andet foldepanel med underliggende skuffe og hyldeinteriør. Ikke markeret. Bredde 129 cm, dybde ca 43 cm, højde ca 148 cm.
Slitage, pletter, lidt ridser. Gavl bagpå med finerskader.