LYSKELYSE, sengustaviansk, århundredeskiftet 17/1800.

2024576. LYSKELYSE, sengustaviansk, århundredeskiftet 17/1800.

Stel af poleret messing beklædt med forskelligt slebne prismer. Ampel og stilk glasskive, begge af blåt glas dekoreret med blade og kegle af forgyldt bronze. 6 lysarme og et lysrør i lyskrydset. Diameter ca. 75, højde 91 cm.

Ridser. Mærker. Prismer med Kantstødt. Der mangler en kuglemøtrik.

Tema

Auctionet fine art sale

Få foretaget en gratis vurdering!

Tema

Auctionet fine art sale

Antal besøg: 1.572