Stel af poleret messing beklædt med forskelligt slebne prismer. Ampel og stilk glasskive, begge af blåt glas dekoreret med blade og kegle af forgyldt bronze. 6 lysarme og et lysrør i lyskrydset. Diameter ca. 75, højde 91 cm.
Ridser. Mærker. Prismer med Kantstødt. Der mangler en kuglemøtrik.