SVEN ÅKE RISFJÄLL. Helhorn kniv, sydsamisk.

2018837. SVEN ÅKE RISFJÄLL. Helhorn kniv, sydsamisk.

Samisk kniv, Graveret dekoration med flettemønster, knivskaft med horndekoration, monogram signeret og dateret -90, længde 30 cm ag navn er Sven-Åke Risfjell samisk håndværker. Jeg er født i 1950 og voksede op i Vilhelmina i det sydlige Lapland med samiske rødder på min mormors side fra Tärnaby og på min farfars og farfars side fra Vilhelmina. Navnet Risfjell kommer fra familiens lappeskatteland i Tärnaby.
Jeg gik i folkeskole, realskole og handelsskole i Vilhelmina.I frikvartererne i folkeskolen og mellemtrinnet løb jeg ofte over til Hemslöjden, som lå overfor skolen (hvor køreskolen ligger i dag) og nød alle de smukke samiske genstande. . Ønsket var stort efter at få min egen kniv. Til at begynde med skar jeg som ti-årig min egen skede og kniv. Jeg malede den hvid, så den skulle ligne rensdyrgeviret på den kniv, jeg forelskede mig i i Hemslöjdens vindue. Desværre har jeg mistet kniven.

Jeg er fuldtidshåndværker i Duodji, samisk håndværk siden 1980 og arbejder med den sydsamiske tradition i form og indgravering i traditionelle former og nye designs hvor jeg overfører den gamle viden til en nytænkning med udgangspunkt i nutidens behov.
Min lærer og mentor var Bengt Tomasson fra Dikanäs, som blev undervist af nestor Arthur Jillker. Vi har bygget vores atelier og værksted ved siden af vores bolig i Malgonäs ved den store Malgomajsjön, med en vidunderlig udsigt over 10 km mod Marsfjällen. Her er det nemt at finde inspiration til nyt håndværk.
 I min produktion finder du helhornsknive, halvhornsknive, skåle, tromler, skåle, kasser, saltflasker, ulvespyd, bjørnespyd, nahpie, smykker, æsker og skeer. Jeg arbejder i rensdyrgevir, elgevir, birk, masurbirk, pil og rensdyrskind.

Crafoord Auktioner i Stockholm kan nu stolt presentera botanikern Örjan Nilssons unika samling sameknivar.

Örjan Nilssons betydelsefulla arv som botaniker är dokumenterat genom hans många böcker: ”Kustfloran”, ”Linnés levande blomster”, ”Kulturväxtlexikon” och standardverket ”Nordisk fjällflora” till exempel.

Som chef utvecklade han Botaniska trädgården i Uppsala och ansvarade även för Linnéträdgården och Linnés Hammarby. Han var en drivande kraft bakom tillblivelsen av genbanken på Svalbard, den svenska rödlistan över utrotningshotade växter och den botaniska trädgården i Karesuando – världens nordligaste. Örjan Nilsson var också politiskt engagerad, bland annat som miljöpolitisk talesman i Carl Bildts regering.

Insamlandet av olika växter tog honom på resor runt om i världen, som i sin tur ledde till en annan imponerande samling – knivarna.

Örjan Nilssons intresse för fjällvärden och den samiska kulturen tog sin början med vandringar i Abisko och de norra delarna redan på 1950-talet och fördjupades i början av 1970-talet när han påbörjade sitt samarbete med Fjellnäs högfjällshotell. I över 20 år återkom han till trakterna runt Fjellnäs för att arrangera temaveckor med vandringar för botaniskt intresserade och lärde under dessa år känna många företrädare för den samiska kulturen. Tillsammans med fotografen Edvin Nilsson ägnade Örjan en sommar åt skapandet av ”Nordisk fjällflora”. Under arbetet med boken skaffade Örjan Nilsson av praktiska skäl sin första samiska kniv, i Abisko 1982. I 20 år återkom han sedan till trakterna runt Fjellnäs för att arrangera en temavecka med vandringar för växtintresserade.

Det ständiga utforskandet gav Örjan Nilsson möjlighet att köpa unika sameknivar och finska pukko av hantverkare som Sven-Åke Risfjell, Esaias och Andreas Poggats, Johan Billfjärd Fankki, Roland Lundberg och Pentti Turunen. Till slut en samling utsökta slöjdföremål lika omsorgsfullt omhändertagna och katalogiserade som tusentals växter.

Ingen anmærkninger.

Tema

The knife collection of botanist Örjan Nilsson

Få foretaget en gratis vurdering!

Ingen anmærkninger.

Tema

Antal besøg: 3.948