OLA BILLGREN. Sammensætning. Litografi. Signeret Ola Billgren og dateret -73. 121/330.
20185. OLA BILLGREN. Sammensætning. Litografi. Signeret Ola Billgren og dateret -73. 121/330.
27,5 x 34,5 cm.
Ola Billgren født 1940 i København. Billgren var autodidakt og blev uddannet af sine forældre, kunstnerparret Hans og Grete Billgren. Billgren arbejdede i genrer som grafik, akvarel, collage, fotografi, film og scenografi. Han var også forfatter og kulturskribent. Billgren var meget mangefacetteret i sin skabelse og dyrkede i sin kunst forholdet mellem kunst og virkelighed. I 60'erne tog han skridtet fra abstrakt ekspressionisme til fotografisk realisme. Til sidst blev hans malerier en mellemting mellem det abstrakte og det fotorealistiske, hvilket resulterede i romantiske landskaber, hvor han udforskede forholdet mellem lys og farve. Formerne blev opløst, og farverne blev reduceret til en monokrom, ensfarvet overflade, som var rigt bearbejdet og varieret. I slutningen af 1980'erne vendte han tilbage til bymiljøet i store bylandskaber, ofte malet fra et højt perspektiv, men med samme impressionistiske præg som i sine landskabsmalerier.
27,5 x 34,5 cm.