2013020. PROFESSOR EBERHARD gik. HIGH FLYER BRONZESTATUEN.
Professor Eberhard Linke, bronzestatue, unik, signeret, dateret 1997, højde: 41 cm, bredde: 54 cm.
Fonden har til formål at bevare og vedligeholde billedhuggeren Eberhard Linkes livsværk, gøre hans værker tilgængelige for offentligheden, videnskabeligt udvikle dem og klassificere dem i kunsthistorien.
Samtidig fremmer fonden yngre kunstnere og tilbyder arbejdsophold og kurser til hulkonstruktion af terracottaskulpturer på fondens område i Flonheim.
Koncerter, oplæsninger, filmvisninger og foredrag finder løbende sted i studiet.