ANDREAS SCHILLER (GEB. 1963). skakbrikker.

2000059. ANDREAS SCHILLER (GEB. 1963). skakbrikker.

Andreas Schiller (f. 1963), skakbrikker, glasurmaleri, ægtempera og olie på lærred, omkring 2000, signeret og næppe læseligt dateret, også påskrevet 'C. O. 16', ca. 55x55 cm.

Andreas Schiller maler ved hjælp af renæssancens udførlige glasurteknik, som giver de serielle og pop art-lignende motiver en karakter af behagelige stilleben. Kunstneren tilhører den første generation af den nye Leipzig-skole.

Delvis med små farveafskalninger, stedvis let craquelée.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.184