198936. SKULPTUR. Glas. Tyr. Färe-Marcolin. Ronneby Glasbrug.
Signeret FM Ronneby Sverige.
Krystalglas med dekoration i ametystfarvet glas.
Højde 18 cm.
Længde 32 cm.
Färe-Marcolin blev startet af brødrene Josef og Benito Marcolin. Glashytte i Ronneby fremstillede kunstglas i årene 1961–1991.
Kantstødt på det ene horn.
Ridser i bunden.