REUTER, FRITZ. Hanne Nüte un de lütte Pudel. 'ne Vagel- un Minschengeschicht. Offenbach am Main, Rudolf Koch [& Rudolf] Gerstung, (1911).
8vo. 165 x 120 mm. (2), 296, (2 blanke, 25) s. Forlagets halve pergament, overkant forgyldt, resterende kanter beskåret. Svage pletter ss. 276-79. Ejerens underskrift på forreste fløjl.
Rudolf Koch (1876-1934), berømt tysk typedesigner, kalligraf mv. som gik sammen med kollegaen Rudolf Gerstung om at trykke og udgive en række bøger med typer af deres eget design, den såkaldte Rudolg´finische Drucke.
Fritz Reuter (1810-1874) var en tysk romanforfatter, der skrev på plattysk.
Se tekst!
Se tekst!