197508. BORDFOTOGRAFISK LAMPE, messing og glas, Art Nouveau, første del af det 20. århundrede.
Slibet oliehus og frostet pink tulipankop i glas. Messingbund med dekoration af roser i Charles Rennie Mcintosh stil.
Højde 55,5 cm, inkl brænderrør.
Brugsslitage.