(152) BULLET RIFLE, American, Shackle repeater, fremstillet hos Winchester, model Centennial 1866, kaliber .30-30, produktionsnr. 80990, se nr. SE1254048.
197307. (152) BULLET RIFLE, American, Shackle repeater, fremstillet hos Winchester, model Centennial 1866, kaliber .30-30, produktionsnr. 80990, se nr. SE1254048.
, tønde længde 66 cm. Ottekantet løb, justerbart sigte (en del af sigtet mangler), forgyldt kasse med sadelring, forstokke og træstempel.
Enkelte mærker på stemplet ellers MEGET GOD STAND.