LÆNESTOL, Art Nouveau, proveniens foyer "Hotel Regina", Norrmalm Stockholm.

195222. LÆNESTOL, Art Nouveau, proveniens foyer "Hotel Regina", Norrmalm Stockholm.

Læderlænestol, eg, herkomst Hotel Regina Norrmalm Stockholm, Hotellet blev indviet lige i tide til kunstindustriudstillingen i 1909, det er blevet påstået, at Ferdinad Boberg også var med i tegningerne. Hotellet blev revet ned i 1962 i forbindelse med Norrmalmreguleringen og blev erstattet af Sergelstorg. Blandt gæsterne var blandt andre Lenin.

Aldersslitage, Brugsslitage, pletter.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.911