195154. Lysekrone, sandsynligvis Frankrig, midten af 1800-tallet.
6 lysarme, forgyldt med fremspringende fleuroner. Kopper og mellemdele i alabster. Større kop i grøn patineret kobber. Fleuron bundt i midten. Højde ca 90 cm.
Revideret og suppleret. Et par fleuroner mangler, revne i den midterste alabastkube. Blå glasplade revnet. Elektrificering fjernet.