AUGUST GARBE. selvportræt. olie på panel. Dating 1949..
1949375. AUGUST GARBE. selvportræt. olie på panel. Dating 1949..
August Garbe (nedersachsisk maler, Kunstakademiet i München siden 1905, masterstuderende af Ludwig von Herterich).
Signeret A. Garbe nederst til venstre og dateret 1949. indrammet mål ca. Ramme 48,5 x 43,5 cm, maleri 34,5 x 29,5 cm.