1945807. STOL, unik, Calle Warfvinge.
Stol i massiv olieret ask, sædet med tværstykker i taks. På sammenkædet benstativ med gennemboret ryg. Designet og fremstillet af møbelsnedker Calle Warfvinge. Medfølger håndskrevet kort med oplysninger fra tømrer. Signeret og nummereret 111.
Højde 111 cm, sædehøjde ca. 45 cm Hvert opkald på denne særlige auktion kommer med en bog om tømreren, med foto af Lasse Sandström og tekst af selveste Calle Warfvinge.
Nyfremstillet. Enkelte håndteringsmærker og mindre ridser.