BENGT RUDA. Lænestol, "Cavelli", IKEA. 1958/59.

1936934. BENGT RUDA. Lænestol, "Cavelli", IKEA. 1958/59.

Stel af rød bøg, bejdset i teak farve. Polstret sæde og ryg. Klædt i blå/sort tekstil. Længde 72, bredde 86, skede 105 cm.

"Velkommen Bengt Ruda!

I efteråret 1957 lykkedes det Ikéa at knytte den fremtrædende arkitekt Bengt Ruda, kendt som ungdommens særlige designer, til virksomheden. Enhver, der har beskæftiget sig med moderne boligindretning, kender ham som en af vores lands dygtigste designere. Han er også en af dem, der gjorde svenske møbler kendt og respekteret over hele verden. Allerede i dette genoptryk af katalog -58 viser vi mange eksempler på hans dygtighed.
Efter endt uddannelse fra Højere Kunstskole studerede arkitekt Ruda i udlandet, bl.a a. i England, Italien og Schweiz. Han har modtaget legater og priser fra det svenske hantverksforbund og har arbejdet som underviser i møbeltegning. Repræsenteret på flere internationale udstillinger.
Vi byder arkitekt Bengt Ruda velkommen i Ikéa og betragter hans ansættelse som endnu en succes i vores bestræbelser på at tilbyde vores kunder det bedste i vores branche." Da IKEA formåede at tiltrække Bengt Ruda i 1957, var det et sandt prestigeopkøb. Ruda kommer fra A/B Nordiska Kompaniet, hvor han producerede en række kendte modeller. Disse omfatter den italiensk-inspirerede Ombord-siddegruppe, Z-lænestolen og den smukke lænestol 563-037. Sidstnævnte blev nærmest banebrydende og gav anledning til flere efterligninger. Tættest på kom Sjökvist-brødrene, hvis version blev afgjort i Jönköpings appelret den 30. oktober 1956. Herefter kom Rudas model i folkemunde til at hedde "Hofflænestolen". At Ruda vælger at forlade den respekterede virksomhed A/B Nordiska Kompaniet til fordel for opkomlingen IKEA, der i denne tid møder modstand fra mange aktører på det svenske møbelmarked, er opsigtsvækkende. Derfor er det let at forstå IKEAs meget detaljerede præsentation som gengivet i citatet ovenfor.

I premiereåret tilbyder Bengt Ruda IKEAs kunder Joker-lænestolen, med former svarende til hans tid på NK, den chunky Gracita siddegruppe, den smukke Body reol med grålakerede birkegavle, Båge væghylden, et svar på Strengehylde og udstillet på Möbelmässan i Köln 1958, Grill model stol og bord (hvor den efterfølgende er blevet opmærksom), dagsengen Paus med beskrivelsen "fjer i hatten af arkitekt Bengt Ruda" og rullebordet Rollit med " formede kanter".

Året efter blev Rudas modelflora udvidet med flere varianter. En af disse skiller sig ud, da den er introduceret på opslaget over siderne ti og elleve: "model CAVELLI - en moderne aristokrat, præsenteret af Bengt Ruda" Ruda havde fået lov til at tage på tur og skabte en lænestol, hvor både stativ og sæde badekar havde et enestående design. IKEAs katalogforfatter lod også læserne forstå, at modellen skilte sig ud i forhold til resten af sortimentet: "Her har en selvsikker designer lagt hånden til den modige konstruktion. Cavelli er en meget ekstrem lænestol: hvorfor ikke turde have linjerne fra 1965 allerede i 1959? Cavelli vil blive bemærket i dit hjem – og beundret. Du har en vidunderlig følelse af luksus, når du krøller dig sammen inde i dets blødt omfavnende armlæn, synker dybt ned i det skumpolstrede sæde og lader din nakke hvile mod nakkepuden, som ser ud til at vokse op på en elegant hals. Cavelli er baseret på en stærk ramme med synlige trædele i rød bøg, bejdset i teakfarve. Elastisk polstret sæde, fuldstændig overfyldt med skumgummi/skumplast samt hele ryggen. Selv bagsiden er fuldt polstret. Der er ikke sparet på nogen kræfter, ingen omkostninger er sparet på at gøre Cavelli til en aristokrat i 60'ernes verden. Eneret: Ikéa.” Cavelli hører til yderpunkterne i IKEAs kollektion. Dens udtryk er uden sidestykke i virksomhedens produktflora i 1950'erne og 1960'erne. Det symboliserer også overgangen fra et prisvenligt stormagasin til en aktør med ambitionen om at indrette, indrette og være med til at skabe det svenske offentlige hjem. Bengt Rudas overgang fra A/B Nordiska Kompaniet til IKEA er en milepæl i møbelgigantens historie og en flyvende start for hans eget designkontor. Til IKEA ville Ruda producere en lang række modeller, der i dag betragtes som svenske designklassikere. Cavelli er ikke sådan en. Tværtimod. Det er nok den sværeste at finde og mest eftertragtede model i ikke kun Rudas men i hele IKEA kollektionen.

Ifølge en artikel på Ikea-museet blev denne lænestol kun produceret i fem eksemplarer.

Litteratur: Modellen afbildet i Siesing, Andreas: Svenske møbler – Folkehjemsform i uld, jacaranda, fyrretræ og bøg, Bokförlaget Atlantis, 2015, side 136.
Ikea, katalog 1959, side 10-11.
Artikel på Ikea Museet "Historien om IKEA - Historien bag produkterne 1950'erne".

Tørret polstring i ryggen. Senere beklædning. Ridser. Mærker. Mindre revne i den bagerste del af højre armlæn.

Tema

Auctionet fine art sale

Få foretaget en gratis vurdering!

"Velkommen Bengt Ruda!

Tema

Auctionet fine art sale

Antal besøg: 17.411