Kaliber .44, trommegravering med kampscene til søs, tekst på tønde: ADRESSE COL. SAMT COLT NEW-YORK US AMERI.., Colts patent stemplet på stellet, valnødskål, længde 35 cm.
Mindre slitage, slebne stempelplader, trol. senere kile til læssearm.