CREME SKAL, sølv, rokoko. Mester Lars Boye, Stockholm 1764.

193357. CREME SKAL, sølv, rokoko. Mester Lars Boye, Stockholm 1764.

Oval form, indvendigt forgyldt. Kørt og mejslet indretning. Tre buede klingefødder med klingefang. Håndtag med rocaille ornamenter på beslaget. Længde 19 cm. Vægt omkring 220 gram.

Monogram indgraveret og dateret på hanke. Nyere gravering med personnummer under håndtagsbeslaget. Reparation ved håndtagsbeslaget. Mindre buler og ridser.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.445