1928902. MÆNDERS RING LØVENS HOVED RING EMERALD + RUBIER.
Den ekstravagante herrering er lavet af 935 sølv, stemplet og fuldstændig forgyldt i 14 karat gult guld.
Det er lavet i form af et løvehoved. Runde facetterede naturlige rubiner bruges som øjne og en rund facetteret naturlig smaragd bruges i munden.
RG 61/62 = 19,6 mm indvendig diameter, vægt 4,2 gram.
Ringhoved 20,9 x 17 mm.
Ringhoved 20,9 x 17 mm.