BENGT ORUP. Sammensætning. Tryk af Radering, trykt af Ole Larsen. Signeret Orup. 20/12.
19040. BENGT ORUP. Sammensætning. Tryk af Radering, trykt af Ole Larsen. Signeret Orup. 20/12.
15 x 10 cm.
Bengt Orup født i Lindesberg 1916. Boede og arbejdede fra 1941 til sin død i 1996 i Domsten, lige nord for Helsingborg. Uddannet 1933-38 på Otte Skölds malerskole i Stockholm og akademierne Grande Chaumièr og Colarossi i Paris. Orup var en af pionererne inden for efterkrigstidens modernisme i Sverige. Allerede i 1946 eksperimenterede han med en ren, geometrisk formverden, som var knyttet til at lære beton. I slutningen af 1940'erne og begyndelsen af 1950'erne skabte han serier af konkrete malerier med et raffineret, enkelt spil mellem geometriske former og stærke kontraster. Bengt Orup var kunstnerisk leder af Johansfors glasværk 1952-1962 og 1967-1973. I den mellemliggende periode var han tilknyttet Hyllinge Glasbruk i Skåne fra 1963-1966. Glasset kom i perioder til at dominere hans forretning. Han designede hverdagsglas, såsom service, skåle, vaser, karafler.
15 x 10 cm.