KAFFEKANDE, sølv, Nils Tornberg (mester 1785-1821), Linköping 1792.

190285. KAFFEKANDE, sølv, Nils Tornberg (mester 1785-1821), Linköping 1792.

Sortgjort træskaft. På 4 potefødder. Cylindrisk form. Kasketknop i form af en blomstrende kvist. Perlebar dekoration. Højde ca. 21 cm.

Brugsslitage. Knogleknop mangler. Sprint defekt / mangler. Graveret inskription på undersiden.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.145