Mærket med etiket "Raask's" Nissafors, Sverige. Kopdiameter, 30 cm. Fodhøjde ca 44 cm, diameter ca 30 cm. Højde ca 210 cm.
Brugsslitage, mærker, ridser, små Kantstødt på foden.