PETER BAYER. FLODLANDSKAB OLIEMALING.

1898488. PETER BAYER. FLODLANDSKAB OLIEMALING.

Olie på lærred, flodlandskab med mennesker & bådmotiv, indrammet med glas, signeret Peter Bayer, billedmål: 68 x 93 cm, rammemål: 74 x 100 cm.

1871-1919 Peter Bayer Maler, student. 1891-1903 ved Akademiet. Karlsruhe med F. Keller, masterstuderende af Tübner, hoved.
(citat: https://www.mageda.de/az_1.php?knr=4500&name=&step=2) Hans værker er på flere museer i Tyskland f.eks. Kunsthalle Mannheim.

https://www.dorotheum.com/de/k/peter-bayer/.

God stand, se billeder.

Få foretaget en gratis vurdering!

God stand, se billeder.

Antal besøg: 980