ELISABETH WEJSFLOG. Model. Akvarel. Signeret E Wejsflog og dat -03.
18955. ELISABETH WEJSFLOG. Model. Akvarel. Signeret E Wejsflog og dat -03.
48,5 x 38 cm.
Elisabeth Wejsflog blev født i 1941 i Polen. Hun studerede på Kunstakademiet i Krakow. Wejsflog bruger akvarelfarveblyanter som et supplement til farverne for at kunne arbejde hurtigt og nemt. Chopin er hendes yndlingskomponist. Hvis Chopin malede med musik, maler Elisabeth musik. Hun er bl.a. kendt gennem sine besøg med papir og akvarel ved prøverne i Malmö Symphonics. En lang række af hendes billeder er blevet til der. Malerierne indeholder både figurative og abstrakte elementer. Hvad øjet kan se, kan omdannes til toner af miljøet. Det øret hører og hjertet mærker omdannes til former, bevægelser og farver. En slags input af toneraftryk. Den er luftig og skal fanges under flugten.
48,5 x 38 cm.