HÅNDTAGSKOP. Sølv. Rusland, slutningen af det 19. århundrede. Vægt 169,83g.
189363. HÅNDTAGSKOP. Sølv. Rusland, slutningen af det 19. århundrede. Vægt 169,83g.
Hovedstanse og renhedsmærke "84", samt producentens mærke "FG" (kyrillisk. vedr.) på jorden.
Sølv, jaget, stemplet. Pæret krop på 3 kuglefødder. Fint jagede ranker af blomster og blade på forsiden. Let udstrakt læbekant. Højde 11,1 cm. Diameter 11,4 cm.