BENGT BORG (1931-1994): Søstre, signeret og dateret Bengt Borg 73, akryl på lærred.

1893399. BENGT BORG (1931-1994): Søstre, signeret og dateret Bengt Borg 73, akryl på lærred.

ca 108x84 cm BENGT BORG - Sörmlandsk maler Bengt Sigvard Borg, født i Stockholm i 1931, valgte at forlade storbyen for i 1959 at slå sig ned i det Södermanlandske landskab på Molstabergs gods i Vårdinge. I 1962 flyttede han ind i villa Rosenhill i byområdet Mölnbo.

I 1977 bosatte han sig i Södertälje. Han boede først i bydelen Ronna, siden i en villa på Östergatan i bydelen Grusåsen. I løbet af 1980'erne flyttede han ned til Skeppehult i skovene i det sydlige Östergötland, og vendte derefter tilbage til Mölnbo, hvor han tilbragte sine sidste år. Trods hans ægte baggrund i storbyen Stockholm kom bymiljøet sjældent til udtryk i hans kunst. I stedet var det naturbeskrivelserne, minderne fra hans ture i de naturskønne, stadig uberørte skove i Vårdinge og udflugterne på Långsjön, gengivet på en realistisk, idyllisk animeret måde, der blev en af hans udtryksmåder. Dette står i kontrast til hans naive billeder og personlige gådefulde portrætter. Ikke sjældent gav han udtryk for følelsen af det ukendte rettet mod det svenske folkehjems idyl, hvor han ud fra symbolikken lod det være op til beskueren at fortolke billedets budskab ud fra egne indtryk og erfaringer. Endnu en af Bengts. Udtryksmåden var kurbitmaleri, forbundet med en ægte svensk fortid, ofte med vers i gammelsvensk retskrivning hentet fra Det Gamle Testamentes Højvers. Bengt var en jordnær, klart undervurderet, alsidig kunstner. For ham var kunstudøvelsen naturligvis en indtægtskilde, men det var også vigtigt for ham at vide, at hans malerier, sten og malede møbler var i, som han så det, de rigtige hænder. Da dette skete, følte han sig mere tilfreds og glad for salget.
Kilde: udstillingstekst. Kenneth Nygren, Södertälje Kunstgalleri 2012.

malingspletter/overflademærker.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.159