LÆNESTOL i birk. Empire stil. Begyndelsen af det 20. århundrede.
188885. LÆNESTOL i birk. Empire stil. Begyndelsen af det 20. århundrede.
Lænestol i lakeret birk, karmodel med gennembrudt ryg med laurbærkrans. Sæde i tagbegrænset gallon- og sadelbesætning.
Højde 83,5 cm Bredde ramme til ramme 56,5 cm Dybde 57 cm.
Stand med ridser og afslag. Sæde med strækmærker i gallon.