- 8 JADE-HESTE, Kina 20. århundrede.

1877550. - 8 JADE-HESTE, Kina 20. århundrede.

formentlig de otte heste af Wang Mu, små heste udskåret i runde i forskellige stillinger, celadongrøn jade af forskellig kvalitet, nogle med antracitfarvede indeslutninger, hver på hver sin, delvis gennembrudte lakbund, H. uden base ca. 7,5 cm.

minimalt slid.

Få foretaget en gratis vurdering!

minimalt slid.

Antal besøg: 746