1877550. - 8 JADE-HESTE, Kina 20. århundrede.
formentlig de otte heste af Wang Mu, små heste udskåret i runde i forskellige stillinger, celadongrøn jade af forskellig kvalitet, nogle med antracitfarvede indeslutninger, hver på hver sin, delvis gennembrudte lakbund, H. uden base ca. 7,5 cm.