TOM ARVIDSSON. olie på lærred, udsigt over landsbyen, signeret.

187163. TOM ARVIDSSON. olie på lærred, udsigt over landsbyen, signeret.

100 x 80 cm Tom Arvidsson blev født i Stockholm i 1944. Har udført studier på Konstfack i årene 1960-63. Tom Arvidsson har deltaget i en række separat- og gruppeudstillinger, bl.a i Stockholm, Borås, Halmstad og Jönköping. Europa: Spanien, Italien og Tyskland. Amerika: New York og Chicago. Hans maleri beskriver opløste konturer i stærke og glødende farver i få toner. Landskab, himmel og hav vender tilbage med punktlighed i hans maleri. Koloristisk begavet med et altid levende farvespektrum til hjælp, har han vakt undren og interesse i sine kunstnervenners kreds og nogle gange pædagogisk dominerede publikum.

Ingen anmærkninger.

Få foretaget en gratis vurdering!

Ingen anmærkninger.

Frufällans Auktionshus
Antal besøg: 833